2016 - KP PSP Międzychód

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > Interwencje > Zdarzenia

Pracowita Noc Sylwestrowa

Koniec roku w powiecie międzychodzkim nie należał do spokojnych, w dniu 31 grudnia ok. godz. 21:21 w miejscowości Białokosz doszło do pożaru budynku gospodarczego wypełnionego słoma oraz drewnem opałowym. W pierwszym rzucie do akcji wyruszyły zastępy gaśnicze z JRG Międzychód oraz OSP Chrzypsko W. W miarę rozwoju pożaru na miejsce docierały kolejne zastępy gaśnicze z OSP Lubosz, Sieraków, Pniew oraz Kaczlina. Najważniejszym zadaniem było niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się pożaru na sąsiednie zagrożone budynki. Jednocześnie rozpoczęto działania gaśnicze wewnątrz  gdzie strażacy zabezpieczeni sprzętem ochrony układu oddechowych weszli do środka budynku podając prądy wody w celu stłumienia ognia. Kolejne prądy wody podawane były z zewnątrz budynku na konstrukcję dachu. Po lokalizacji pożaru oraz zabezpieczeniu stemplami konstrukcji drewnianego stropu przystąpiono do rozebrania konstrukcji dachowej oraz dogaszania zarzewi ognia. Po trzynastu godzinach udało się całkowicie wyeliminować ryzyko powtórnego pojawienia się ognia oraz przekazać pogorzelisko właścicielowi. Łącznie w działaniach gaśniczych wzięło udział 11 zastępów straży pożarnej. W wyniku pożaru spaleniu uległa konstrukcja dachu kryta eternitem, drewno opałowe, składowana słoma oraz kilka sztuk królików. Na miejsce pożaru przybył z-ca Komendanta Powiatowego mł.bryg. Roman Grzebieta.

Pożar Charcice

W dniu wczorajszym ok. godzinie 11:50 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Międzychodzie odebrał zgłoszenie o pożarze stodoły  w miejscowości Charcice, gmina Chrzypsko Wielkie. Do pożaru zostają skierowane siły i środki z JRG PSP oraz kolejno OSP z  Chrzypska Wielkiego, Charcic, Sierakowa, Kaczlina, Mylina oraz Międzychodu. Po dojeździe pierwszej jednostki zastano palący się budynek gospodarczy będący częścią kompleksu budynków. Drewniana konstrukcja dachu oraz znajdujący się w środku ciągnik wraz z presą oraz zgromadzonym wewnątrz sianem i zbożem objęte było pożarem. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podaniu trzech prądów wody w obronie przed rozprzestrzenieniem się pożaru na sąsiednie przylegające budynki oraz trzech prądów w natarciu bezpośrednio na źródło pożaru. Podczas trwania działań ratowniczo - gaśniczych została udzielona pomoc przedmedyczna czternastoletniemu chłopcu który skarżył sie na złe samopoczucie, ponieważ podczas próby ratowania dobytku znajdującego się w budynku objętym pożarem przed przybyciem JOP nawdychał się dymu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ZRM przekazano chłopca ratownikom medycznym. Następnie po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania elementów konstrukcji budynku, wydobyciu spalonych maszyn rolniczych i prac rozbiórkowych. Kolejnym etapem działań było wydobycie tlącego sie zgromadzonego w budynku ziarna jęczmienia ok. 20 ton przy użyciu cyklopa i jego dogaszeniu. Po zakończeniu działań i przekazaniu terenu objętego działaniami ratowniczymi właścicielowi, zastępy powróciły do jednostek.

Wypadek Grobia

Złe warunki atmosferyczne, chwila nieuwagi i nadmierna prędkość kosztowała życie kierującego samochodem marki Suzuki Ignis. Do zdarzenia doszło w dniu 11 lipca 2016r. ok. godz. 21:48 na drodze powiatowej 1736P w miejscowości Grobia. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy z JRG Międzychód oraz dwa zastępy OSP Sieraków i OSP Grobia. Z przyjętego zgłoszenia wynikało, że samochód osobowy został przygnieciony przez drzewo, w środku są osoby poszkodowane. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano stojący nieopodal drogi w znacznym stopniu rozbity samochód osobowy, który wypadł z drogi i koziołkując zatrzymał sie na posesji budynku mieszkalnego oraz patrol policji i ZRM. Jeden z poszkodowanych znajdował się już w karetce pogotowia gdzie została udzielana mu pomoc, natomiast druga osoba w tym przypadku kierujący znajdował się w pojeździe. Z uwagi rodzaj obrażeń ratownicy z ZRM odstąpili od czynności ratowniczych. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz oświetleniu terenu podczas czynności dochodzeniowych prowadzonych przez policję. Na miejsce przyjechał lekarz w celu stwierdzenia zgonu oraz oficer operacyjny z KP PSP Międzychód. Po zakończeniu działań oraz zabraniu pojazdu przez pomoc drogową zastępy powróciły do jednostek.

Wypadek Gorzyń

Prawdopodobnie nadmierna prędkość, chwila nieuwagi i utrata kontroli nad pojazdem doprowadziła do wypadku drogowego, do którego doszło w dniu 10 lipca ok. godz. 04: 25 nad ranem na odcinku drogi krajowej 24 w miejscowości Gorzyń. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy z JRG Międzychód oraz OSP KSRG z Kamionny. Po dojeździe do miejsce zdarzenia służb ratowniczych zastano wbity bokiem w przydrożne drzewo sam. osobowy Ford Transit oraz poszkodowanego kierowcę leżącego na zewnątrz pojazdu. Ratownicy natychmiast przystąpili do zabezpieczenia terenu działań oraz udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu kierowcy do czasu przyjazdu ZRM. Po zakończonych czynnościach ratowniczych przez straż oraz dochodzeniowych przeprowadzanych przez zespół z KP Policji i usunięciu pozostałości po rozbitym pojeździe zastępy powróciły do jednostek

Sieraków Samochód w Warcie

W dniu 02.04.2016r. DSKKP w Międzychodzie przyjmuje zgłoszenie od dyżurnego Policji, że prawdopodobnie w rzece Warcie w miejscowości Sieraków widoczny jest fragment dachu pojazdu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z JRG Międzychód i OSP Sieraków, zwodowaniu łodzi oraz sprawdzeniu miejsca zdarzenia nie było możliwości z powierzchni wody jednoznacznej identyfikacji obiektu. Dopiero po zadysponowaniu i przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z SGRW-N z KP PSP Międzyrzecz miejsce zostało dokładnie spenetrowane przez płetwonurka, który jednoznacznie potwierdził, że obiektem zatopionym jest samochód osobowy marki Mercedes. Po dojeździe na miejsce zdarzenia SGRW-N z JRG 1 Poznań podjęto próbę wydobycia pojazdu z wody. Po zejściu płetwonurka pod wodę zaczepieniu pojazdu za pomocą liny przystąpiono do jego wydobycia na brzeg rzeki, gdzie został poddany oględzinom przez policję. Wewnątrz pojazdu nie stwierdzono żadnych osób, przyczynę zatopienia ustala policja.

12.02.2016

TRAGICZNE ZDARZENIA NA DROGACH


W ostatnich dniach temperatura waha się w okolicach zera stopni Celsjusz, a nawierzchnia dróg jest mokra i ślizga, co powoduje pogorszenie przyczepności pojazdów poruszających się po drogach. Prawdopodobnie to właśnie te okoliczności w połączeniu z nadmierną prędkością były powodem tragicznych zdarzeń, w których pomoc nieśli strażacy z powiatu międzychodzkiego.
Do pierwszego z nich doszło rankiem w piątek 12-go lutego na granicy województw wielkopolskiego i lubskiego w okolicach  miejscowości Nowe Gorzycko. Samochodem marki Peugeot podróżowały dwie kobiety. Pojazd, którym jechały prawdopodobnie wypadł z drogi i uderzył w drzewo, w wyniku czego kobiety odniosły bardzo poważne obrażenia oraz zostały uwięzione w pojeździe. Wspólne działania międzychodzkich i międzyrzeckich strażaków skierowane były głównie na uwolnienie zakleszczonych kobiet przy użyciu specjalistycznego sprzętu hydraulicznego oraz zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z sukcesem poszkodowane zostały uwolnione i przekazane Zespołowi Ratownictwa Medycznego, a następnie przetransportowane do szpitali. W zdarzeniu tym brały udział po dwa zastępy JRG Międzychód i JRG Międzyrzecz oraz po jednym zastępie z OSP Kamionna i OSP Pszczew.
Do drugiego tragiczniejszego w skutkach zdarzenia doszło 14 lutego w pobliżu miejscowości Grobia, gdzie jadący samochodem marki Opel również zjechał na lewą stronę jezdni i uderzył w przydrożne drzewo. Do zdarzenia zadysponowano po dwa zastępy z JRG Międzychód i OSP Sieraków oraz Zespół Ratownictwa Medycznego i śmigłowiec LPR. Pomimo szybkiej reakcji i dużego zaangażowania służb kierujący pojazdem niestety poniósł śmierć na miejscu wypadku. Dokładne okoliczności tego zdarzenia bada Policja.
Jak widzimy chwila nieuwagi i niekorzystne warunki mogą być przyczyną nie tylko strat materialnych, ale przede wszystkim poważnych obrażeń, a nawet śmierci, dlatego apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o „zdjęcie nogi z gazu” oraz zachowanie szczególnej ostrożności.


30.01.2016

Tragedia na jeziorze Kwileckim

Ratownicy nie zawsze są w stanie wygrać wyścig z czasem oraz niesprzyjającymi siłami natury w tym przypadku kruchy lód, który się załamuje gdy ktoś niespodziewanie się na nim znajdzie. W sobotę 30 stycznia o godz. 10:10 dyżurny operacyjny powiatu otrzymał od policji informację, że na jeziorze Kwileckim w znacznej odległości od brzegu znajduje się osoba dorosła, która podczas próby zatrzymania uciekła na jezioro. Na miejsce zadysponowano natychmiast jednostki ratownicze. Rozpoczęła się walka z czasem, której stawką było ludzkie życie. Ratownicy po dotarciu na miejsce zdarzenia natychmiast opuścili na lód sanie lodowe w celu dotarcia do zagrożonej osoby, która w tym czasie znajdowała się już w wodzie. Niestety mimo wytężonych starań nie udało się dotrzeć do poszkodowanego ponieważ lód pod naporem sani pękał i uniemożliwiał dotarcie na większą odległość niż 50m. W międzyczasie poszkodowany zniknął pod wodą. Po przybyciu na miejsce zdarzenia OSP Sieraków z przyczepką oraz łodzią dotarto w miejsce gdzie ostatni raz był widziały poszkodowany. Niestety po przeszukaniu tego miejsca osoby już nie znaleziono. Do czasu przybycia płetwonurków oznakowano miejsce, w której ostatnio osoba utrzymywała się na powierzchni. Po dotarciu na miejsce zdarzenia SGRW-N z JRG 1 z Poznania nurkowie zlokalizowali miejsce gdzie zatonął poszkodowany i podjęli go na łódź. Dalsze działania polegały na podjęciu i resuscytacji oraz przekazaniu poszkodowanego zespołowi ZRM Międzychód. Na prośbę lekarza przekazano do pomocy w reanimacji dwóch ratowników z grupy wodno-nurkowej w trakcie transportu poszkodowanego do szpitalu w Poznaniu. Po odjeździe ZRM z miejsca zdarzenia, zastępy zakończyły działania i wróciły do jednostek. Należy dodać że droga dojazdowa do miejsca działań uniemożliwiała swobodny dojazd jednostkom ratowniczym z uwagi na głębokie koleiny i błoto. W działaniach udział brały: zastępy z JRG Międzychód, OSP Kwilcz, Lubosz, Sieraków oraz SGRW-N z Poznania.

23.01.2016

Wypadek Międzychód

Trzy pojazdy wzięły udział w wypadku, do którego doszło w sobotę 23 stycznia w miejscowości Międzychód. Tuż po godzinie 12:00 na obwodnicy międzychodzkiej doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych marki VW Golf, Opel Vektra oraz Suzuki Swift.
Działania ratownicze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do kierującego samochodem VW Golf oraz udzieleniu biorącym udział w zdarzeniu  kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po ewakuacji oraz zbadaniu poszkodowanego przez ratowników z ZRM zdecydowano o przewiezieniu poszkodowanego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Międzychodzie. Z uwagi na uszkodzoną latarnię uliczną na miejsce zdarzenia zostało zadysponowane pogotowie energetyczne w celu odłączenia energii elektrycznej. Po zakończeniu działań oraz usunięciu z jezdni pozostałości po uszkodzonych pojazdach zastępy powróciły do jednostki.

8.01.2016

Wypadek Bielsko

SKKP w Międzychodzie przyjęło zgłoszenie o wypadku drogowym, ze wstępnych informacji wynikało, że w zdarzeniu udział biorą trzy samochody, poszkodowana jest jedna osoba. Do zdarzenia doszło w dniu 08.01.2016r. ok. godz. 10:05 w miejscowości Bielsko na odcinku drogi wojewódzkiej nr 182. Na miejsce zdarzenia natychmiast zostały zadysponowane dwa zastępy z JRG Międzychód. Po przybyciu na miejsce zdarzenia na poboczu drogi zastano rozbite dwa samochody VW Tiguan z uszkodzonym przodem, Citroen Picasso z lekko uszkodzonym tyłem oraz Mercedesa Sprintera z uszkodzonym przodem, który w wyniku kolizji wjechał w betonowy płot. Na miejsce wypadku przybył patrol policji oraz ZRM. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu korującemu VW kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Po przekazaniu osoby poszkodowanej ZRM oraz usunięciu pozostałości po uszkodzonych pojazdach zastępy powróciły do jednostki.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego