2018 - KP PSP Międzychód

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > Interwencje > Zdarzenia

Pożar Lasu Orle


Utrzymujące się upały oraz mała ilość opadów w ostatnim czasie powoduje bardzo duże zagrożenie pożarowe. Szczególnie narażone są obszary leśne. 31 lipca w okolicach miejscowości Orle Wielkie ok. godziny  14:40 doszło do kolejnego pożaru lasu. Ze względu na to, że pożar miał miejsce przy granicy powiatu do zdarzenia zadysponowane zostały jednostki zarówno z powiatu międzychodzkiego, jak i szamotulskiego. Jednocześnie poprzez Punkt Alarmowo Dyspozycyjny Nadleśnictwa Sieraków do zdarzenia skierowane zostały służby leśne, w tym samolot patrolowo – gaśnicy Dromader. Strażacy podali 3 prądy wody w celu ugaszenia pożaru. Działania prowadzone z ziemi zostały wsparte z powietrza. Samolot gaśniczy podczas pożaru dokonał dwóch zrzutów. Na miejscu zdarzenia działała również grupa operacyjna KP PSP w Międzychodzie na czele z Zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Międzychodzie.
Większość pożarów lasów spowodowana jest celową lub nieumyślną działalnością człowieka. Przypominamy, że rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zabrania w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu. Pamiętajmy również o zapewnieniu sprawności pojazdom i urządzeniom w tym ciągnikom i maszynom rolniczym.
Apelujemy o ostrożność i rozwagę. W przypadku zauważenia pożaru pamiętajmy o jak najszybszym zgłoszeniu zdarzenia na numer alarmowy 998 lub 112.

Pożar budynku mieszkalnego w Sierakowie

10  kwietnia ok. godz. 22:18 doszło do pożaru budynku mieszkalnego w Sierakowie przy ul. Poznańskiej. Po dojeździe pierwszych zastępów straży pożarnej obiekt wraz z dachem był objęty ogniem. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem straży pożarnej. Ratownicy zabezpieczyli miejsce działań oraz w pierwszej fazie akcji podali dwa prądy wody w natarciu na ogień oraz jeden w obronie sąsiedniego budynku. Aby zwiększyć skuteczność gaśniczą w konsekwencji KDR zdecydował o użyciu piany ciężkiej. W związku z tym, iż część budynku nie była zamieszkała (pustostan) sprawdzono pomieszczenia pod kątem przebywania tam osób (np. bezdomnych) – nikogo nie znaleziono. Po dogaszeniu pożaru strażacy zabezpieczyli dach poprzez przymocowanie na nim plandeki. W działaniach udział brało dziesięć zastępów Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, w sumie trzydziestu ośmiu strażaków oraz Policja. Na miejsce przybył Burmistrz Gminy Sieraków, rodzina otrzymała lokal zastępczy. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Pożar obiektu gospodarczo garażowego
Mnichy 11.02.2018


W nocy 11 lutego ok. godz. 22:30 doszło do pożaru drewnianego budynku gospodarczo – garażowego w Mnichach. Po dojeździe pierwszych zastępów straży pożarnej cały obiekt był objęty ogniem. Ratownicy zabezpieczyli miejsce działań oraz podali trzy prądy wody w natarciu, a także dwa w obronie sąsiedniego budynku mieszkalnego. W trakcie akcji wyznaczono punkt czerpania wody na pobliskim stawie. Po dogaszeniu pożaru okazało się, że spaleniu uległy również dwa samochody osobowe. W działaniach udział brało osiem zastępów Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, w sumie trzydziestu strażaków.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego