Bezpieczne ferie - KP PSP Międzychód

Idź do spisu treści

Menu główne:

Porady > Wypoczynek dzieci i młodzieży

Bezpieczne ferie zimowe w powiecie międzychodzkim


W ramach organizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Międzychodzie., cyklu spotkań pt. "Bezpieczne ferie zimowe" na terenie Szkół Podstawowych w naszym powiecie, odbędą się cykliczne spotkania, w trakcie których zostaną przeprowadzone z dziećmi pogadanki, gdzie strażacy będą przybliżali dzieciom zasady bezpiecznych zachowań w okresie zimowych ferii poprzez ,,dekalog bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych''. Następnie wszystkie zainteresowane grupy będą mogły odwiedzić gmach naszej strażnicy gdzie zostanie także przybliżony obecnym charakter strażackiej służby poprzez: zaprezentowanie wyposażenia indywidualnego strażaka oraz oczywiście prezentacja pojazdu bojowego i jego wyposażenia.

Dekalog bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych:

-Nigdy nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg - także tych rzadko uczęszczanych. Zwracamy uwagę, czy zachowana jest bezpieczna odległość do najbliższej ulicy. Skąd możemy mieć pewność, że wyhamujemy na czas, widząc zbliżający się samochód?

-Rzucając się śnieżkami, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Staramy się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka. Nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające samochody - zaskoczony kierowca może stracić równowagę i spowodować wypadek.

-Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!

-Place budowy to nie miejsce na zabawę. Pokryte śniegiem kopce kuszą i zachęcają do gonitwy, jednak nigdy nie możemy być pewni, czy warstwa białego puchu nie kryje szczelin lub głębokiego, źle zabezpieczonego, dołu.

-Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętamy o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Warto też zapoznać się z dekalogiem narciarskim, opracowanym przez GOPR ( www.gopr.pl/index.php?action=dekalog).

-Nie doczepiamy sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

-Nie gramy w "hokeja na lodzie" na ulicy. Zajęci zabawą, możemy nie dostrzec w porę nadjeżdżającego z nadmierną prędkością samochodu.

-Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegamy przez ulicę. Nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też, by doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowy.

-Widząc zwisające z dachów sople, nie strącamy ich patykami lub kamieniami. Informujemy o nich osobę dorosłą.

-Uważamy na źle zabezpieczone konstrukcje ze śniegu. Dach igloo, w momencie odwilży, grozi zawaleniem i przysypaniem nas o nieszczęście nietrudno.  


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego